Ana Sayfa Dünya 31 Ağustos 2014 111 Görüntüleme

Yemen’de şiddet olayları: 9 ölü

Yemen’in değişik bölgelerinde meydana gelen şiddet olaylarında, 5’i asker 9 kişi yaşamını yitirdi.

AA muhabirinin askeri kaynaklardan aldığı bilgiye göre, El-Kaide militanlarının ülkenin güneyindeki Şebve iline bağlı Meyfea ilçesinde ve Azzam kasabasında orduya ait hedeflere bomba yüklü araçla ve otomatik silahlarla düzenlediği saldırılarda 5 asker hayatını kaybetti.

Aşiret kaynaklarından alınan bilgiye göre ise Zemar iline bağlı Ma’ber kasabasında “Husi hareketi” olarak bilinen “Ensarullah grubu” ile bölgedeki aşiretler arasında çıkan çatışmada 2 uzlaşı komisyonu üyesi, 1 Husi ve 1 vatandaş hayatını kaybetti.

Çatışmanın, Husilerin kasabanın girişine yerleştirdiği kontrol noktaları yüzünden çıktığı öğrenildi.

Öte yandan, El-Kaide’ye bağlı Ensaru’ş-Şeria örgütü, polis Albay Salih Abdullah Salih’in, Lehic ilinde suikast sonucu öldürülmesinin sorumluluğunu üstlendi.

Örgütün, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Albay Salih Abdullah Salih cumartesi akşamı El-Huta bölgesinde evinin önünde savaşçılarımız tarafından öldürüldü” denildi.

Yemen’in çeşitli illerinde yaklaşık 3 yıldan bu yana hükümet güçleriyle El-Kaide arasında çatışmalar yaşanıyor. El-Kaide örgütü, Yemen hükümeti ile silahlı güçlerini ”Amerikan yanlısı” olmakla suçluyor ve düzenlediği eylemlerde, ordu mensuplarını ve istihbarat görevlilerini hedef alıyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Ulaknews.com