Ana Sayfa Dünya, Manşet 23 Kasım 2015 235 Görüntüleme

Rusya Türkmenlere Neden Saldırıyor?

Ankara’ya göre, Rusya’nın 2 hedefi var: Cerablus’ta PYD’nin elini güçlendirmek ve Türkmenlerin 25 kilometre yaklaştığı Lazkiye’deki hava üssünü korumak

SABAH, Ankara’da Türkmen Dağı’ndaki gelişmelere ilişkin yapılan stratejik değerlendirmelerin perde arkasına ulaştı. Buna göre Rusların Türkmen Dağı operasyonunun 2 amacı bulunuyor. Birincisi Cerablus’ta DAEŞ’e karşı operasyon yapan muhaliflerin dikkatini dağıtıp PYD’nin Cerablus’a girerek ilerlemesini sağlamak. İkinci nedense Türkmenlerin 25 kilometre kadar yaklaştığı Lazkiye’deki Hmeimim hava üssünü güvence altına almak.

İHA’LAR İŞARETLİYOR
Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında dün gerçekleştirilen zirvede de ana gündem maddesi Türkmen Dağı’na yönelik Rus saldırısı oldu. İstihbarat raporlarının da değerlendirildiği toplantıda, Rusya’nın İHA’larla işaretlediği hedefleri havadan ve denizden füzelerle vurduğu, Esad birliklerinin de karadan operasyon yaparak Türkmen Dağı’nı ele geçirmeye çalıştığı vurgulandı. Yapılan değerlendirmelere göre Rusya’nın Türkmen Dağı hamlesi Türkiye’nin ABD ile DAEŞ’e karşı başlattığı Cerablus operasyonunun ardından geldi. Havadan desteklenen 3 bin muhalif, Cerablus’taki 3 köyü DAEŞ’in elinden aldı. Bunun üzerine Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü PYD birlikleri de Cerablus’ta mevzi kazanmak için DAEŞ ile çatışmaya başladı. Ruslar, muhaliflerin Cerablus’a yoğunlaştırdığı dikkatini dağıtmak böylece PYD’nin Cerablus’ta önünü açmak için Türkmen Dağı’nı hedef aldı. Suriyeli muhalifler Rusya ve PYD’nin bu planı karşısında Türkmen Dağı’na destek vermeyi sürdürürken, Creablus operasyonundan geri adım atmama kararı aldı.

2’NCİ NEDEN: HAVA ÜSSÜ
Rusların Esad güçleriyle birlikte Türkmen Dağı’na yönelik saldırılarının bir diğer nedeni de Türkmenlerin 25 kilometre kadar yaklaştığı Lazkiye’deki Hmeimim hava üssünü güvence altına almak… Rusya, Suriye’deki hava operasyonlarını bu üsten yürütüyor. Muhaliflerin, Lazkiye’deki bu üsse çok yaklaşması üzerine Rusya’nın üssün etrafını koruma altına almak için harekete geçtiği değerlendiriliyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Irak’ta 39 Peşmerge kayboldu

Irak’ta 39 Peşmerge kayboldu

Tema Tasarım | Ulaknews.com