Ana Sayfa Dünya, Manşet 20 Kasım 2015 197 Görüntüleme

Mali’deki Eylem ABD-Fransa Operasyonuyla Kanlı Bitti

Fransa’nın sömürgesi Mali’de bugün gerçekleştirilen eylem ABD, Fransa ve Mali özel timlerinin ortaklaşa yaptıkları operasyonla son buldu. Rehinelerden yarısını serbest bırakan eylemciler sağ kurtulamazken 18 kişi yaşanan operasyonda öldü.

Mali’nin başkenti Bamako’da El Kaide bağlantılı El Murabitun örgütünün Mali’deki eylemi sona erdi. Sabah saatlerinde 170 kadar rehineyi alıkoyan eylemciler daha sonra rehinelerin bir çoğunu serbest bırakmıştı. Eylemcilerin talepleri bile olmadan ABD öncülüğünde bir operasyon düzenlendi ve 18 kişi öldü.

 

Mali’nin başkenti Bamako’da bulunan Radisson oteli sabah erken saatlerde yaklaşık 10 kişilik silahlı bir grup eylem yapıldı.. Mali güvenlik güçleri tarafından otelin etrafı kordona alındı. Saldırıyı El Kaide bağlantılı El Murabitun üstlendi. Çalışanlar hariç otelde yaklaşık 170 kişiyi rehin alan örgüt, müslüman olan rehineleri serbest bıraktı. Rehinelerden yarısını bırakan eylemcilerin talepleri bile olmadan ABD ile organize şekilde operasyon yapıldı.

Mali Güvenlik Bakanı Salif Traore, TSİ 17.45’te rehine krizinin sona erdiğini, operasyon sonucu 18 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Otelde hiç rehine kalmadığını vurgulayan Malili bakan, güvenlik güçlerinin kaçan ve saklanan saldırganların izini sürdüğünü ifade etti.

Reuters’a konuşan bir Birleşmiş Milletler Barış Gücü askeri, otelden 27 ceset çıkarıldığını söyledi. AFP’ye bilgi veren Mali ordusundan bir yetkili, saldırganlardan ikisinin öldürüldüğünü açıkladı.

6 THY çalışanı serbest
Otelde kalan 7 THY çalışanından 6’sı da serbest kalanlar arasındaydı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, diğer 2 rehineyle Türk hükümet yetkililerinin iletişim halinde olduklarını söylemişti. Serbest kalan Türk vatandaşları İsmail Yerli S. Murat Arat, L. Deniz Kıvrak, Şerife Kavacık, Mehmet Atmaca.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Ulaknews.com