Ana Sayfa Dünya, Manşet 12 Kasım 2015 201 Görüntüleme

İspanya’da Bağımsızlık Rüzgârı Esiyor

Katalonya’nın bağımsızlık yanlısı liderleri, Anayasa Mahkemesi’nin İspanya’dan ayrılma önergesini askıya almasına rağmen bağımsızlık planlarını kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi.

Katalonya özerk yönetim hükumetinin başkan yardımcısı Neus Munte, 18 ay içinde bağımsızlık ilan edilmesine ilişkin planların hükumetinin siyasi iradesi olduğunu söyledi.

İspanyol hükümeti, Katalonya Bölgesel Meclisi’nin kararını anayasanın ihlali olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı. Madrid merkezli Anayasa Mahkemesi ise, bağımsızlık girişimine engel olup önergeyi askıya aldı. Mahkeme, Katalan liderlere mahkeme kararına uymaları uyarısında bulundu.

Mahkeme hükmünde, “Askıya alma kararına uymazlarsa, itaatsizlik suçu işlemiş olurlar” dendi.

Katalonya Bölgesel Meclisi, Pazartesi günü, 18 ay içinde bağımsızlık ilan edilmesi için ayrılık sürecinin başlatılmasına yönelik yol haritasını onaylamış ve meclisin Katalan anayasası, bölge hazinesi ve sosyal güvenlik sistemiyle ilgili hukuki çalışmalara başlaması için 30 gün verilmişti.

‘DEMOKRASİYE SON VERMEK İSTİYORLAR’

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, çarşamba günü özerk yönetimin önergesi için “devletin kurumlarına küstahça bir saygısızlık” yorumunu yaptı ve ayrılıkçılar için “Bunlar demokrasiye son vermek istiyorlar” dedi.

Rajoy, “Biz, tüm ülkenin savunmasından bahsediyoruz. Beş yüz yıldan uzun tarihi olan bir ulusun birliğini tasfiye etmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi’nin 11 hakimden oluşan paneli, hükümetin Katalanların bağımsızlık adımına karşı hükümeti dinleme kararı aldı, bu da önergenin otomatik olarak, yasal duruşmalar gerçekleşene kadar birkaç aylığına askıya alınması anlamına geliyor.

Ayrılıkçı partiler önergenin yasadışı ilan edilmesini bekliyordu ve önerge uyarınca mahkemenin meşruiyetten yoksun olduğunu savunuyordu.

Mahkeme kararından sonra konuşan Katalonya özerk yönetim hükümetinin başkan yardımcısı Munte, “Katalonya hükümetinin siyasi iradesi, önergenin sürdürülmesi yönünde” dedi.

Katalonya’nın bağımsızlığını savunan liderlerden Oriol Junqueras da Twitter hesabından “Katalan halkının iradesi askıya alınamaz. Demokratik yetkimizi devam ettirmekte kararlıyız” mesajını paylaştı.

Katalonya Bölgesel Meclisi’nin kabul ettiği önergede yol haritasına dair İspanyol merkezi yönetimi kurumlarının değil, kitlelerin taleplerinin ve talimatlarının dikkate alınması maddesi var.

Önergede, “Bağımsız bir Katalan Cumhuriyeti’nin ortaya çıkarılması için gerekli olan sürecin tasarlanması” öngörülüyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Ulaknews.com