Ana Sayfa Güncel 24 Kasım 2016 72 Görüntüleme

II. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi başlıyor

II. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yerli ve yabancı çok sayıda bakanın katılımıyla, 25-26 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek.

BARIŞ SÜREÇLERİNDE KADIN

Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü kapsamında WOW Convention Center’da düzenlenecek olan zirve, kadın sorunlarını ulusal ve uluslararası farklı boyutlarıyla kamuoyunun dikkatine sunmayı ve konuya karşı duyarlılık geliştirmeyi amaçlanıyor. Adalet için Ses Ver sloganıyla düzenlenecek olan zirvenin öncelikli iki konusu “Barış Süreçlerinde Kadın” ile “Suriyeli Mülteci Kadınlar ve Sorunları” olarak belirlendi. Kadınların barış sürecinde oynadığı role ve Suriyeli mülteci kadınların yaşamakta olduğu çok boyutlu sorunlara dikkat çekileceği zirvede, “kültürel kodlar ve erkeklik”, “kadın ve barış”, “Suriyeli kadın mülteciler” ve “kadına karşı şiddet” temaları ele alınacak ve konuyla ilgili odak grup çalıştayları yapılacak.

BAKAN SAYAN DA KATILACAK

Açılış programına TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan’ın da katılarak konuşma yapacağı zirvede, Bosna Hersek, Suudi Arabistan, Sri Lanka ve Hırvatistan’dan bakan düzeyinde katılım gerçekleşecek. Ayrıca zirvede BM Kanada Ulusal Komitesi Başkanı Almas Jiwani de Çalışma Yaşamında Kadın ve İstihdam İmkanları konusunda konuşacak.

Bosna Hersek, Suudi Arabistan, Sri Lanka ve Hırvatistan’dan bakan düzeyinde katılımın gerçekleşeceği zirvede, BM Kanada Ulusal Komitesi Başkanı Almas Jiwani, Çalışma Yaşamında Kadın ve İstihdam İmkanları konusunda konuşacak.

Girls 20 Kurucu Başkanı Farah Mohammed’in Siyasal Hayat, Sivil Toplum ve Karar Mekanizmalarında Kadın konulu bir konuşma yapacağı zirvede, Kaliforniya Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Derek Burrill, Kültürel Kodlar ve Erkekler hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulunacak. Kadına Karşı Şiddet ve Ayrımcılıkla Mücadele Yolları, Sinema Televizyon ve Sosyal Medyada Kadın, Kadınların Adalete Erişimi ve Hukuk gibi başlıkların ele alınacağı zirvede Suriyeli Kadın Mülteciler ve Sorunları ve Kadın ve Demokrasi konularında odak çalıştayları gerçekleştirilecek.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Ulaknews.com