Ana Sayfa Güncel, Manşet 30 Kasım 2015 244 Görüntüleme

Can Dündar’ın Tehditlerine Mahkemeden Red!

Suriye’ye giden yardım tırlarındaki devlet görevlilerinin FETÖ elemanlarınca darp edildiği videoyu yayınlayarak devlete karşı FETÖ yapılanmasına yardım eden Can Dündar’ın avukatından mahkemeye tehdit gibi tahliye dilekçesi yazılmasına karşı mahkemeden red kararı çıktı.

MİT tırlarındaki devlet sırrı niteliğindeki malzemeleri ifşa ettikleri gerekçesiyle cezaevine konan Can Dündar ve Erdem Gül’ün avukatları tutuklama kararına tehdit gibi bir dilekçe ile itiraz etti.

 

TEHDİT GİBİ DİLEKÇE

Sabah’ın haberine göre; İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen tutuklama kararına yönelik bugün bir itiraz dilekçesi sunan avukatlar; Bülent Utku, Akın Atalay,Tora Pekin ve Abbah Yalçın “Biz üzerimize düşeni yapıyor ve anayasaya,yasalara, AİHS’ne, AİHM kararlarına aykırı olan tutuklama kararlarına İtiraz ediyoruz. Gerisi sizin bileceğiniz iş. Tercih ve sorumluluk sizindir” şeklinde hukuk ve kanun dilinden uzak skandal ifadelerin yer aldığı tehdit gibi bir dilekçe sundu.

Soruşturmayı yürüten Başsavcı Vekili İrfan Fidan’a sunulan dilekçe mahkemeye havale edildi. Tehdit gibi dilekçe ile ilgili savcılığın imzası bulunan avukatlar hakkında suç duyurusu yapabileceği belirtildi.

Geçtiğimiz hafta MİT Tırlarındaki devlet sırrı niteliğindeki malzemeleri ifşa ettikleri suçlamasıyla ifadeye davet edilen ve soruşturmayı yürüten savcılıkça tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen Dündar ve Gül’ün hakimlik sorgusu ardından tutuklanmışlardı.

Tutuklama kararında, daha önce MİT tırlarının durdurulması ve bu eyleme katılanlar hakkında Adana ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıklarınca soruşturma başlatıldığı ve Dündar ve Gül’ün bu soruşturmaları bilebilecek durumda olduklarını belirtilmişti. Dündar ve Gül’ün, MİT Tırlarına ilişkin ”devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgilerini yayınlamak” suçundan yürütülen örgüt soruşturmasına rağmen bunu yayınladığı kaydedilmişti. Kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu, atılı suçun yasada öngörülen cezasının üst sınırı dolayısıyla bu aşamada adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağına hükmeden hakimliğin, Dündar ve Gül’ün, “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek”, “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklamak” ve ”silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlarından tutuklanmalarına karar verdiği belirtilmişti. Can Dündar ve Erdem Gül Silivri Cezaevi’nde tutuluyor.

Mahkemenin Can Dündar kararı belli oldu

Tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın itirazı mahkeme tarafından reddedildi.

Tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün avukatları aracılığıyla tutuklamaya yaptıkları itiraz, İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği’nce “Usul ve kanuna aykırı hiçbir yön bulunmadığı ve kararın yerinde olduğu” gerekçesiyle reddedildi.

7. Sulh Ceza Hakimliği, itirazı üst mahkemeye gönderdi.

 

KARARI ÜST MAHKEME VERECEK

Gazeteciler Dündar ve Gül’ün avukatları, bugün sabah Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelerek tutuklamaya itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği, “İtiraza konu tutuklama kararında usul ve kanuna aykırı hiçbir yön bulunmadığı ve kararın yerinde olduğunu” belirterek itirazın reddine karar verdi. Hakimlik, dosyayı bir üst mahkeme olan İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderdi. Son değerlendirmeyi, üst mahkeme yapacak.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Ege’de korkutan deprem!

Ege’de korkutan deprem!

Tema Tasarım | Ulaknews.com