Ana Sayfa Güncel 30 Ağustos 2014 145 Görüntüleme

Balçiçek İlter Sivas Kitap Günleri’nde

Gazeteci Balçiçek İlter, Sivas’ta düzenlenen 3’üncü Kitap Günleri dahilinde Vali Alim Barut ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Buruciye Medresesi’nde Sivas Valisi Alim Barut ile bir araya gelen gazeteci Balçiçek İlter, Barut’a Sivas hakkında çeşitli sorular sordu. Vali Barut, gazeteci İlter’in sorduğu sorulara içtenlikle cevap vererek bugünlerin Sivas ve çevresi için çok önemli olduğunu söyledi.

Vali Barut ile gerçekleştirilen söyleşinin ardından katılımcılara ‘Televizyon ve Çocuk’ başlığı altında bir konuşma yapan gazeteci İlter, mesleği hakkında bilgi vererek şunları söyledi:
“Ben bu işi herhalde insana dair merakımdan dolayı yapıyorum. Bunu böyle görmeye başladım. Çünkü bunca sene olmuş, medyada tanışmadığım tarz insan, erkek, kadın, tanışmadığım siyasi görüş, girmediğim olay kalmadı. O kadar çok farklı insanlarla aynı topraklarda nasıl yaşadığımızı, nasıl yaşayamadığımızı da gözlemledim. O yüzden de galiba ben bu işi merak ettiğim için yapıyorum. İnsanların hikayeleri beni gerçekten büyülüyor. Benim derdim sizden bir şeyler alabilmek çünkü bu meslek bunu bana sağlıyor, bu bana çok kıymetli geliyor. Başarı öyküleri beni heyecanlandırıyor. Bu ülkenin, bu memleketin topraklarında gerçekten her şey mümkün aslında. Bunlar pozitif tarafları işin, negatif tarafları da bütün bu 23 sene boyunca yaptığım her söyleşi, katıldığım her programda, yazılı basında yer aldığım haberde gördüm ki biz maalesef çok fena ötekileştiriyoruz. Biz böyle tipine bakıyoruz, direkt ötekileştiriyoruz. Sadece ne olduğu belli değil kadın-erkek diye bile ötekileştiriyoruz. Bu dünyanın her yerinde var bu sorun ama Türkiye’de yaşayan insanlar olarak bunu daha fazla yapıyoruz. Ben bunu aklıma taktım çünkü iki cümle konuşsak o ötekileştirme ortadan kalkıyor onu da fark ettim.”
Çok kitap okunması gerektiğini söyleyen İlter, kitapların insanların hayatlarını, hayal güçlerini zenginleştirdiğini ve deneyimlerinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirtti.
Vali Alim Barut, vatandaşların sorularını da yanıtlayan gazeteci İlter’e programın sonunda çeşitli hediyeler takdim etti.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Ulaknews.com