Ana Sayfa Dünya, Eğitim, Ekonomi, Kültür Sanat, Magazin, Sinema, Yaşam 9 Kasım 2015 467 Görüntüleme

Kitapların Filmini Çekiyorlar!

hfhgfhgfhg

Bu ay yerli bir girişimciyle röportajımızı gerçekleştirdik. Alanında Türkiye’de ve dünyada bir ilki başlatan girişim; kitapizle.com! Kitapların konularına dair kısa bir tanıtım filmini profesyonel dökümanter kalitede çekerek 3-10 dakika arası bu mini belgeseli kitapizle.com’un ilgili kategorisinde ve sosyal medya uzantılarında yayınlıyorlar. Böylelikle yazar ve kitabı çok daha geniş kitlelerce tanınabiliyor ve geniş okur kitlelerine yayınlanır yayınlanmaz binlerce kişiye ulaşabiliyor. Bu girişimci proje henüz çok yeni, ve kurucusu Harun Karahanlı’dan proje hakkında bilgiler aldık.

Kitapları tanıtma fikri nereden aklınıza geldi?

Aslında teknolojinin imkanlarını şaha kaldırmış yaygın akıllı telefonlar, tabletler ve “online” dünya HDK Fikir Sanat olarak bu sahada bir ticari girişime davet ediyordu. Yerli ve milli fikir sanat düsturuna sahip olduğumuz için içinde yaşadığımız topluma devlete millete bir katma değer oluşturma arzusunda olduk hep.Ve en büyük düşmanımızın cehalet olduğu gerçeğiyle, “Oku” emrine odaklandık. Maalesef “Türkler okumuyor” diye bir algı var, bu doğru ama aynı zamanda Türkler dünyanın en çok izleyen toplumu! 2014 dünya internet izleme şampiyonu yine Türkiye! Demek ki bu yoldan yürürsek dikkatleri bir yerlere çekebiliriz diye düşündük. Türkler okumuyorsa izliyor öyleyse kitap izle! dedik ev biz bu algıyı yıkmak istiyoruz, gençlerimiz görsel dünya ile “online” dünya ile bu kadar içli-dışlıyken nazar-ı dikkatlerini kitaplara çekecek bir argüman lazımdı, işte kitapizle.com bunu vadetmek için kuruldu.

Yerli ve milli dediniz, bu alanda tüm kitapların video künyelerini yayınlayan girişiminiz neyi hedefliyor?

Bakın, ABD’de Avrupa’nın ileri gelen devletlerinde, Uzak Doğuda teknoloji merkezlerinde, insanlar gençler üniversite öğrencileri bir garaja girip harika şeyler tasarlıyor ve bu gün yediden yetmişe hepimiz bunları kullanıyoruz. Mark Zuckerberg bir sosyal paylaşım ağı kurdu, ne yiyoruz ne içiyoruz anlık ruh halimizden nerde gezip tozduğumuza kadar müthiş bir açık istihbarat deposu adeta. Bu gün birkaç milyar kullanıcısı var, ve reklamları sayfaları örgütlemeleri adeta toplum mühendisliği yapıyor ve geniş kitleleri teknoloji marifetiyle etkileyebiliyor. Evet bugün bizim projemiz yani kitapizle.com belki emekleme döneminde. On yıl geri gittiğinizde bu gün hemen herkesin kullandığı o çok bilindik sosyal paylaşım siteleri de emekliyor veya hiç bilinmiyorken bu gün adeta bir kültür oluşturdular ve olmazsa olmaz haline geldi. Bundan belki on yıl sonra, “falanca kitabı okudun mu?” sorusuna “kitapizle’den bak bakalım nelerden bahsediyormuş” kültürünü oturtacağız. Artık direk doğrudan yazarın samimi anlatımıyla okur ve potansiyel okur kitlesine ulaşmasını sağlıyoruz bu kısa filmde o kitapla ilgili nasıl neden yazıldığı, hangi konulara temas edildiği, hangi araştırma ve merakları gidereceği gibi kitabın kapağını aralayan bilgiler veriyoruz.

Prodüksiyon ve Yayın hizmeti derken paket şeklinde mi hizmet veriyorsunuz? 

Doğal sürecimiz şöyle, yayınevleri ile görüşüyoruz, yazarlar stüdyomuza geliyor yaklaşık on dakikalık bir görüntü alıyoruz, tabi kitapla ilgili almak istediğimiz “mark”ları yani kitapla ilgili merak uyandıran konu başlığı nüansları vermesini isityoruz. Bu on dakikalık ham görüntüyü olabildiğince özet bir hale getirerek stratejik video tanıtım yapıyoruz. Burada dikkatleri esere ve eserin muhtevasına çekiyoruz, bu kitabın ilgilileri de çok rahat bilgi edinebiliyor. Prodüksiyonu yaptığımız gibi, post-prodüksiyon yani yayına hazırlamayı da kitapizle’nin tematik sunumuyla gerçekleştirerek yayına koyuyoruz. İlk ay en az elli bin kişiye erişiyor ve on bin kişi de izliyor. Yani düşünün ki bir kitap hakkında 5-6 dakikalık bir bilgiyi on bin kişiye izletiyoruz. Bu da kitaba olan ilgiyi doğuruyor, kitap daha çok rağbet görüyor. Hem de Google gibi arama motorlarında kitap ve yazar ismiyle aramalarda ilk sayfada başlarda çıkıyoruz. Bu da oldukça bir prestij katıyor. Ve bu hizmeti olabildiğince makul bir fiyat politikasıyla veriyoruz ki, Türkiye’nin bu markası portföyüne olabildiğince çok kitap eklesin ve bu girişim bir dünya markasına doğru ilerlesin.

kitap izle.png

Türkiye’de okur-yazarlığa ne gibi katkıları olacağını düşünüyorsunuz?

Bakın yılda üç beş kitap fuarıyla okur yazarlık anca bu düzeyde ilerler. Elimizde tüm istatistikler var, maalesef üniversitelilerimizin bile yılda kitap okuma ortalaması çok düşük. Peki büyük devletler, ileri toplumlar? Onlar çok daha fazla okuyorlar. Bu projeyle belki de en büyük yer üstü kaynağımız olan gençlerimizi kitaba, okumaya, düşünmeye dolayısıyla üretmeye yönlendirebiliriz. Dediğim gibi, biz görsel odaklı bir toplumuz tarihimiz bu ahvalde gelişti, eğer üreten toplum olmak istiyorsak düşünen toplum olmak zorundayız. Dünya devletleri arasında tekstil ve inşaat üreterek lider olamayız. algıyı da yönetmeliyiz, toplum mühendisliği biraz böyle. Gençleriniz nelerle meşgul, bunu iyi analiz etmek gerekir. Bu girişim evet henüz çok genç, ama bir gün burada bir milyon kitabın video tanıtımı olduğunda ciddi bir sözlük olacaktır. Kitap sözlüğü, kitap ansiklopedisi. Tabi bu kolay olmayacak.

Yayınevleriyle görüşüyoruz yazarlara ulaşıyoruz dediniz, şimdilik ilgi ve katılım nedir?

Girşimciler zoru sever bilirsiniz. Maalesef ülkemizde ABD ve AB’nin çok gerisinde bir değer kıymet görüyor girişimciler. Hani o üniversiteden mezun olur olmaz masa başı sigortalı iş arayanların dışında, biraz macera sever, biraz hayalci, biraz da tutkulu gözü kara insanlar var ya. Ben de onlardan biriyim. Evet girişimcilerin onlarca derneği, kulübü, resmi veya melek yatırımcılık gibi olanakları var, ama sahaya girdiğinizde desteklerin ne kadar cılız kaldığını, o cılız destekleri dahi iğne deliğinden deve geçirmek kadar zor elde edildiğini görmek gerçekten üzücü. Ama biz devletler kuran bir gelenekten geliyoruz, şartlar ne olursa olsun hedefe yürüyeceğiz, koşamazsak da… Evet yayınevleri ile görüşmelerimiz devam ediyor. Üzülerek söylemek durumundayım ki, şu okuma seviyemiz biraz da yayınevlerinin yayın politikası yönetimi yüzünden. Çünkü çağı yakalmak için teknolojiyi kullanmıyorlar, TV programlarında sıkça görünen, bir şekilde görsele yansıyarak geniş kitleler tarafından tanınmış yazarlar dışındaki yazarların kitapları çoğu zaman raflarda eskiyor. Bu üzücü, çünkü gerçekten keşfedilmeyi tanınmayı okunmayı hakkeden yazarlarımız var. Yayınevleri de bu kitapların tanıtımı konusunda arayış içindeler ve çoğu zaman yakındıklarına şahit oluyoruz, sosyal medyada ve internet sitelerinde kitap kapaklarını yayınlamakla tanıtım çok cılız kalıyor yani bu baş döndürücü teknolojiye ayak uydurmada çok geç kalıyorlar. Video çok daha görsel işitsel hitap ettiği için daha izlenesi oluyor. kitapizle.com işte bunu taahhüt ediyor. Biz onlar için biçilmiş kaftan getiriyoruz, bu sorunlarını paket hizmetimiz sayesinde çözmekle kalmıyor, tüm yayınevi ve yazarlara açık bir platformda yayınladığımız için daha ana akım okurlara da ulaşabiliyorlar. Şu ana kadar görüştüğümüz yazarların hemen hepsi önce böyle bir iş başlattığımız için tebrik ediyor ve kitaplarının en az birkaçını eklemek istiyorlar. Tabi bizim teker teker yazarlara ulaşmamız yoğun bir iş gücü gerektiriyor, daha çok yayınevleri ile prensipte anlaşmalar yapıyoruz. Yazarlarını yönlendiriyorlar. Böylece bu tanıtım hizmetini bu alanda profesyonel bir ekipten almış oluyorlar, mini belgeseller tadında kitap tanıtımları izleniyor.
3309-10-tr-65345199dd9dc3638ef1d47526a56689
Başlıca yazar veya yayınevleri için avantajları nedir, kitapizle.com yapım ve yayınının?

Tüm reklam sektöründe olan temel bir felsefe var, her arz kendi talebini oluşturur. Yoğun bir emek sürecinden sora bir kitap çıkıyor ortaya, yazarın yayınevinin emeklerine kendimiz de zaman zaman şahit oluyoruz. Peki bu emekten kaç kişi haberdar oluyor? Kitap mağazalarındaki yüzlerce kitaptan biri olarak raflarda bir yüz görümlüğü veren kitabı, okur o reyondan geçerken gördü gördü, o kapak kendini sattı sattı, yoksa toz tutma süreci başlıyor. Aslında çok değerli hazineler, takdir edersiniz ki en değerli hazineler bile yeri yurdu belirsiz ve kimse elde edemedikten sonra yok hükmündedir. Biz ekip ve kitapizle.com olarak binlerce kişiye bu kitabın kapağını göstermekle kalmıyor değerli yazarına kitabı anlattırıyoruz, kitabın kısa bilgisini. İş böyle olunca kitapçıya gitme alışkanlığı olmayan potansiyel milyonlarca okur da ürettiğimiz o kitap tanıtım filmin ana sayfasında görüyor ve “play” tuşuna basıyor. İşte bu en büyük avantajdır. Yayınevi kitaplarının profesyonel tanıtım filmi olduğu için daha kapsamlı bilgiyle sunabiliyor, bu da tanınırlığı arttırarak bir marka prestiji sağlıyor. Yazar ve eseri ne kadar çok tanınırsa o kadar çok talep görüyor. Aslında birbirini besleyen bir durum. Hem eser tanınıyor, tanınınca satılıyor, böylece yazar okunuyor, yayınevi ise yeni kitaplar basmak için daha çok kazanmış oluyor. Bu gerçekten kazan kazan projesi. Tanıtımını yaptığımız kitapları sitemizde ve sosyal medya uzantılarımızda paylaştıkça gördüm ki, kitapla pek alakadar olmayan arkadaşlarım bile kitabı soruşturur oldular. İlgi uyandırdığını elimizdeki istatistiklerden de takip ederek yazar ve yayınevine raporluyoruz. Bunları görüyoruz.

Genç bir girişimci olarak, markanız ve projenizi ne yönde büyütmeyi hedefliyorsunuz?

Ben sayısal kökenli biriyim. Evet fikir sanat çalışmaları, girişimci projeler, belgesel film görsel tasarımlar gibi sözel sahada iş yapsam da, o kartezyen düşünce ve realist prensiplerimden kurtulamıyorum. Şimdilik girişimcilerin kuluçka evresi olarak tabir edildiği hız ve yatay büyümede seyrediyoruz. Oluşturduğumuz tüm filmler özgün içerik ve ilerde bunları Radyo-Tv gibi mecralara taşıyarak yayın sahasını da genişletmeyi. Stratejik olarak yurt dışından da rağbet göreceğini umduğumuz kitaplara, tabi ki yine yazar ve yayınevi tasarrufu doğrutusunda İngilizce alt yazı gerekirse dublaj yaparak işi daha uluslararası bir sahaya taşıyabiliriz. Medeniyetler beşiği Türkiye buna ev sahipliği yapabilir. Ve üniversiteler, hani o ilim ve kültür üretmesi gereken binalar. İşte onlardan ümitvar olmaya çalışıyorum. Eğer üniversiteler de tüm tezler ve matbu kitaplarıyla destek verirlerse işi daha da bilimsel bir arenaya çekebiliriz. Çünkü akademik araştırmalarda çok efektif ve hızlı araştırma belge taramaları gerekiyor. Burada kitapları içerdiği tüm “marker”lar yani konu başlıklarıyla kodladığımız için aramalarda ilgili kitaplar rahatlıkla bulunabilir. En küçük ip ucundan bile bilgiye ulaşımda bu hız çok avantajlıdır. Dünyada ve Türkiye’de ilk defa bütün kitapların kısa video künyelerinin eklendiği bir platform oluşturduk. Henüz çok yeni olmamıza rağmen yüz binlerce kişiye yayın yaptık, erişim sağladık izlendik. Kitapizle.com film yapım ve yayın hizmetinin kurucusu olarak destek veren tüm dostlarımıza, ve değerli ekibimize teşekkürlerimi arz ederim. Birlikte bir şeyler başarabilmiş olmak gerçekten motive edici.

Peki diyoruz, kendisine ve ekibine başarılarının devamını diliyoruz. Umarız bir daha ki röportajımızda çok daha güzel gelişmelerde birlikte oluruz. Kitapların filmini çeken ekip, Türkiye’nin de buna ihtiyacı var, çünkü okumalıyız, düşünmeliyiz, üretmeliyiz. Teşekkürler.

Pelin Doğan – Ulaknews Haber Editörü

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Ulaknews.com