Ana Sayfa Dünya 31 Ağustos 2014 109 Görüntüleme

ABD’den IŞİD’e ağır darbe!

Türkmen nüfusunun yoğun olduğu bölgede IŞİD’e karşı operasyon başlatıldı.

ABD ordusu, Irak’ta iki aydır IŞİD terör örgütünün kuşatması altında tutulan Türkmen nüfusun yoğunlukta olduğu Amirli nahiyesine havadan insani yardım operasyonu ve bu operasyona destek  için de civardaki IŞİD militanlarına hava saldırıları düzenledi. 

Pentagon Sözcüsü John Kirby, yaptığı yazılı açıklamada, “Irak  hükümetinin talebi üzerine, ABD ordusu bugün, iki aydır IŞİD tarafından gıda, su  ve tıbbi malzemeden mahrum bırakılan binlerce Şii Türkmen’in yaşadığı Amirli  nahiyesine havadan insani yardımda bulundu” ifadesini kullandı. 
 
 Havadan yardım operasyonuna Avustralya, Fransa ve İngiltere’den  uçakların da katıldığı bilgisini veren Kirby, Amerikan uçaklarının ayrıca, bu  insani yardım operasyonuna destek için civardaki IŞİD militanlarına da koordineli  hava saldırıları düzenlediğini kaydetti. 
 
  Kirby, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: 
 
“Bu askeri operasyonlar, insani yardımların dağıtımına olanak  tanınması ve IŞİD’in Amirli’deki sivillere saldırmasının engellenmesi için  Başkomutan’dan alınan yetkiyle yürütüldü. Bu operasyonlar, (Amirli’deki) artan  insani krizle başa çıkmak ve nahiyede mahsur kalan sivilleri korumak için gerekli  olduğu müddetçe, boyutu ve süresi bakımından sınırlı olacak. 
 
 ABD ordusu, bu operasyonların etkinliğini değerlendirmeye ve gerek  duyulduğu müddetçe Irak’ta insani yardımlar sağlamak için Dışişleri Bakanlığı,  ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı ve bunun yanında Irak hükümeti, BM ve bağımsız  örgütler de dahil uluslararası ortaklarla birlikte çalışmaya devam edecek.” 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Ulaknews.com