Ana Sayfa Güncel, Manşet 24 Kasım 2015 244 Görüntüleme

12 Eylül Mağduru Doktordan Şengör’e Tepki

Bilimperest Jeolog Prof. Dr. Celal Şengör’ün, Radikal’den Armağan Çağlayan’a verdiği röportajında, 12 Eylül darbesi sonrası Diyarbakır Cezaevi’nde yapılan işkenceleri savunmasına ve “Dışkı yedirmek, işkence değil” şeklindeki sözlerine dönemin mağdurları tepki göstermeye devam ediyor.

 

DİHA’nın haberine göre Şengör’ün sarf ettiği sözler için, “Bu söylem faşizmin dışavurumudur”diyen Dr. Sinan Olcan, Şengör’ün bu değerlendirmelerinin aynı zamanda ‘Kürtlere düşmanlığın en dip dalgası’ niteliğinde olduğunu söyledi.

Diyarbakır Cezaevi’nde ne olduğunu bilmeyenlerin, yaşananları anlattıklarında sanki tüm bunlar bu ülkede yaşanmamış gibi, sanki başka bir gezegenden UFO gelmiş gibi şaşırıp kaldığını dile getiren Olcan, Prof. Şengör’e şu sözlerle yanıt verdi:

“Ben hekimim. Herkes diploma alır, ama diploma sadece mesleğini kullanmak içindir. İnsanlık ise farklı bir şey. O insanın ordinaryus olması hiçbir şey ifade etmiyor. Kendi çapında bir ordinaryus, ama insan değil. Aynı şeyler onun başına gelse ne yapardı çok merak ediyorum. Onun gibi Burhan Kuzu da profesör. Ama insanların onurunu ayaklar altına alacak şeyler söyleniyor.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Ulaknews.com