Ana Sayfa Teknoloji 20 Nisan 2016 82 Görüntüleme

Windows VR ile Buluşuyor

Windows kullanıcıları geçmişte kullandıkları sürümleri düşünürken akıllarının bir köşesinde nasıl bir ekrana baktıklarını hatırlayacaklardır. Eğer uzun bir süredir bilgisayar ile ilgileniyorsanız monitör teknolojisin gelişimini yakından takip etmiş oluyorsunuz. Ancak artık monitörleri geride bırakıp sanal gerçekli dünyasına atılmanın zamanı gelmiş gibi duruyor.

Guy Godin tarafından geliştirilen Virtual Desktop isimli uygulama Oculus Rift ve HTC Vive kullananlar için tam bir Windows VR deneyimi getiriyor. Görünüşe göre yeni bir görsel devrim yaşanıyor. Bu uygulama sayesinde gündelik Windows kullanımınız sanki bir sinema perdesine bakıyor gibi olacak. Ancak karanlıkta oturmaktan ziyade istediğin arka plan resmini seçerek tamamen isteğinize bağlı olarak oluşturulmuş mekânlar da işlerinizi yapabileceksiniz. Adeta bir bilim kurgu filminden çıkmış bir sahne gibi.

Uygulama başlatıldıktan sonra kullanıcılar görüş alanlarını istedikleri gibi değiştirebiliyorlar. Görsel alanını ister bilgisayar ekranı kadar isterse daha önce bahsedildiği gibi sinema perdesi kadar uzaklığa ayarlanabiliyor. Evinde sinema atmosferi yaşamak isteyenlerin tercih edebileceği bir özellik olmuş. Ancak video izlerken Oculus Rift ve NTC Vive’ın 1280 x 1080 piksel çözünürlüğe kadar destekleri olduğu belirtelim.

Henüz emekleme aşamasında olan bir teknoloji için oldukça iyi bir başlangıç. Uygulama aynı zamanda 360 derece videoları da desteklemekte. Şimdilik uygulama için tek eksiklik olarak klavye ve Mouse ikilisinin kullanılması olduğu belirtilmiş. Sanal gerçeklik kaskı takarken klavye kullanımında bazı zorluklar olabilir. Virtual Desktop hakkında daha detaylı bilgi almak için tanıtım videosuna göz atılabilir. İyi seyirler.

 

Android N’den VR Adımları

 

 

 

 

Haberin videosunu izlemek görseller için tıklayın.

 

Windows VR ile Buluşuyor

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Ulaknews.com