Ana Sayfa Güncel 13 Nisan 2016 77 Görüntüleme

Uluslararası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi’ne Aydın Üniversitesi ev sahipliği yapacak

“KENT KONSEYLERİNİN GEÇMİŞİ, BUGÜNÜ VE YARINI TARTIŞILACAK”

 İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi’nde 14-15 Nisan da yapılacak Kongrenin en büyük özelliği; içinde bilimsel kongre, çalıştay ve yarışmanın bulunması açısından Türkiye’de “kent konseyleri ve kentler” anlamında da önemli çalışmalardan olması. Kongre, Kent Konseylerinin daha iyi anlaşılması ve öncelikli konuların tartışılmasına fırsat verirken, kent konseylerinin çeyrek asırlık geçmişini, bugünkü durumlarını ve geleceğe yönelik ön görüleri bilimsel çerçevede değerlendirip tartışılmasını amaçlıyor. Uluslararası kongrede 30’un üzerinde akademik bildiri sunulacak, yaklaşık 200 kent konseyi ve kent stant açarak yuvarlak masa etrafında sorunları tartışacak; uzmanlar paneller çerçevesinde görüş sunacak.

“KONGREDE, YAPILAN PROJELER VE BİLDİRİLER SUNULACAK”

Uluslararası değişik disiplinlerde araştırmacılar, akademisyenler, Kent Konseyleri ve kentle ilgili çalışmalar yapan kurumların üst düzey temsilcileri, Yerel Yönetimler ve Kent Konseyi paydaşı sivil toplum kuruluşları, kongrede kent konseyleri ile kentler üzerine yaptıkları projeleri, bildiri, tebliğ ve araştırmalarını da sunacaklar. “Uluslararası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi” akademik ve tematik iki mecrada gerçekleştirilecek. Tematik mecra kent konseylerinin akademisyenlerle, kamu yöneticileriyle, diğer konseylerin temsilcileriyle bir araya gelerek değerlendirme yapmalarını, sorun önerilerini kamuoyu ile paylaşmalarını amaçlıyor.

Yarın başlayacak olan oturum da;  KENTLİ HAKLARI; Kentsel yaşamı güçlendiren, evrensel standartlara uygunluklarını artıran projeleri kent konseylerinin çıkarabilme, bu projelere katılma ve kent hayatını zenginleştirme becerileri nasıl arttırabilir? Bugüne kadar neler yapıldı ve daha neler yapılabilir?

 KENTSEL SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ; “Yoksulluk, işsizlik, madde bağımlılığı, sığınmacılarla ilgili sorunlar ve sokağa taşan insanî değer sorunlarda kent konseylerinin çözüm önerileri nelerdir? İyi uygulama örnekleri ve gereksinimleri?”

YEŞİL KALKINMA; “İnsan, doğa ve teknolojinin bir arada yaşayabileceği tedbirler ve uygulamalarda sorunlar, çözümler ve kent konseylerinin rolleri, beklentileri nelerdir?”

KENTTE RİSKLER VE KRİZ YÖNETİMİ; Afet ve kazalara özellikle depreme karşı hazırlıklarda kent konseylerinin rolü nedir? Ekonomik ve sosyal eksiklikler, felaketler karşısında kapasiteleri nelerdir?.

DEZAVANTAJLI GRUPLARIN KENTE ENTEGRASYONU; Kadınların, gençlerin, çocukların, engellilerin, emeklilerin, köyden kente göçle gelenlerin kent yaşamına entegrasyonu, kentli haklarından yararlanmaları ekseninde tedbirler, çözümler ve kent konseylerinin kapasiteleri hangi aşamadadır?” 

KENTTE İYİ YÖNETİŞİM; İyi yönetişim, ortak gelecek ekseninde tüm karar ve uygulamalara tarafların katılımını karşılıklı hesap verilebilirliği gerektiriyor. İçinde hukuk, ekonomi ve daha birçok unsuru barındırıyor? İyi yönetişimi nasıl sevdirebiliriz? Kentsel dönüşüm gibi önemli konuları nasıl tartışabiliriz?” konu başlıkları masaya yatırılacak.
 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Ulaknews.com