Ana Sayfa Eğitim 16 Nisan 2016 85 Görüntüleme

Milli Eğitim Bakanı Avcı

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :
Detaylar
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın konuşması Milli Eğitim Bakanı Avcı:
Sadece gazetelerimizde değil, radyo ve televizyonlarımızda pek çok kelime ve deyimin hatta atasözünün yanlış kullanıldığı veya tam orada kullanılması gerekirken bilinmediği için kullanılmadığını görüyoruz
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Sadece gazetelerimizde değil, radyo ve televizyonlarımızda pek çok kelime ve deyimin hatta atasözünün yanlış kullanıldığı veya tam orada kullanılması gerekirken bilinmediği için kullanılmadığını görüyoruz dedi.

Avcı, Sapanca ilçesindeki bir otelde düzenlenen Dünya Uygarlığı İçinde Türk Uygarlığı Dil/ Tarih Meseleleri Kurultay Dil Çalıştayında yaptığı konuşmada, programı düzenleyenlere teşekkür etti.

Bu tür konuların kurumsal iddialarla değil daha çok bireysel fedakarlık ve gayretlerle yürüdüğünü belirten Avcı, Dolayısıyla genel olarak Türk dünyasında herhangi bir alanda herhangi bir başarı gördüğünüz zaman şu soruyu sormak çok meşru hale geliyor, ‘Arkasında kim var? Kim yapıyor bu işi?’ Mutlaka bu işin bir veya bir kaç fedaisi çıkıyor, öyle oluyor. diye konuştu.

Avcı, henüz kurumsal akışlar içerisinde işlerin anonimleştirelemediğini söyleyerek, Hangisinin doğru olduğunu da doğrusu bilmiyorum. Yani bireysel gayretlerle yürüyen işler mi bereketli olur yoksa durmuş oturmuş ama aynı zamanda rutinleşmiş kurumsal gayretler mi daha verimli olur? Her ikisininde güzel örnekleri var ama bu faaliyet bu işlere gönül vermiş fedailerin gayretleriyle bir yere gelebiliyor. Onun için çok teşekkür ediyorum. sözlerine yer verdi.

Gerçekleştirilen çalışmaların atasözlerin daha sonra deyim, bulmaca ile bilmecelerin yeni kuşaklara, nesillere ve yazarlara aktarılabilmesi için popülerleştirici yan faaliyetlere ihtiyacın olabileceğini vurgulayan Avcı, şöyle konuştu:

Bazı önerilerim var. Birincisi bizim sosyal bilimler liselerimiz var. Bu liselerimizde bu konularla ilgili kulüpler kurmalarını ve atasözlerine yer vermelerini sağlamaya çalışmak… Yapacağımız çalışmaların ilk basılı örneklerini hemen mümkünse köşe yazarlarına iletmek çünkü medya da ciddi bir dil fukaralığı söz konusu. Sadece gazetelerimizde değil, radyo ve televizyonlarımızda pek çok kelime ve deyimin hatta atasözünün yanlış kullanıldığı veya tam orada kullanılması gerekirken bilinmediği için kullanılmadığını görüyoruz. Onun dışında bulmacalar hazırlanabilir gazetelerde. Bilmece ve bulmacalarında bu deyim ve atasözlerini teşvik edecek bazı bilgiler aktarabiliriz. Televizyon yarışmaları düşünülebilir. Kitlesel ve popüleşme konusunda bunların halka daha fazla yansıtılması konusunda aklımıza gelebilecek yöntemler olabilir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Ulaknews.com