Ana Sayfa Ekonomi 13 Nisan 2016 76 Görüntüleme

‘Meclis’e çok güçlü bir patent kanunu gönderdik’

Işık, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ile Uludağ  Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğince (UHKİB) düzenlenen İhracatın  Yıldızları Ödül Töreni’nde, Türkiye ekonomisinin istikrarlı şekilde büyümesinde  sanayicilerin payının büyük olduğunu belirtti.

Sanayi sektörünün özellikle son çeyrekte ülke ekonomisinin büyümesine  çok önemli katkı sağladığını anlatan Işık, Sanayi üretimi, hem ocak hem de şubat  aylarında yıllık bazda çok yüksek artışlar gösterdi ve yüzümüzü güldürdü.  Biliyoruz ki sanayide çarklar dönüyorsa, Türkiye büyüyor demektir. Hem mevcut  fabrikalarımız daha yüksek kapasiteyle üretim yapıyor, hem de yeni üretim  tesisleri faaliyete geçiyor. diye konuştu.

Işık, nanoteknolojiyle geliştirilmiş ürünlere, fonksiyonel  tasarımlara, çevre dostu ürün ve üretim süreçlerine, teknik tekstil uygulamalarına ve kompozit ürünlere yoğunlaşmak gerektiğine dikkati çekerek,  Tekstil sektörünün Ar-Ge faaliyetleri konusunda daha aktif olması gerektiğine  inanıyoruz. Şu anda ülkemizde 245 Ar-Ge merkezi bulunuyor. Ancak bunların 11’i  tekstil, 2’si hazır giyim olmak üzere, sadece 13 tanesi tekstil sektöründe  faaliyet gösteriyor. değerlendirmesinde bulundu.

İhracatı artırmak için iki yol olduğuna işaret eden Işık, Birincisi  pazar çeşitliliğini artırmak, ikincisi daha yüksek katma değerli ürünler üretmek.  Biz pazar çeşitliliğini artırmak için gerçekten çok yoğun bir efor gösteriyoruz.  ifadelerini kullandı.

‘AR-GE POLİTİKALARIMIZ DAHA ÜST SEVİYE TAŞIDIK’  

Işık, yüksek teknolojili ürünlerin ihracat içindeki payını artırmak  istediklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

Reel sektörün nitelikli yatırımlarını ve Ar-Ge projelerini teşvik  etmek için radikal politikalar uyguluyoruz. En son hayata geçirdiğimiz Ar-Ge  Reform Paketi, bunun en açık örneklerinden biridir. Bu reform paketiyle,  halihazırda oldukça başarılı Ar-Ge politikalarımızı daha üst seviyeye  taşıdık. Üretimde katma değeri artırmak için en önemli enstrümanlardan biri de  tasarım. Özellikle tekstil, hazır giyim, mobilya gibi sektörlerde, tasarım  yoluyla karlılığı kısa sürede artırmak mümkün. Girişimci Bilgi Sistemi verilerine  göre, 2014’te hazır giyim sektöründe, tasarım yapmayan firmaların faaliyet  karlılığı, yüzde 4,5 iken tasarım yapanların faaliyet karlılığı, yüzde 7,3. Bu  gerçekten dramatik bir fark. Türkiye’nin ihraç ettiği erkek gömleğinin kilogramı  ortalama 26 dolardan satılırken İtalya’da kilogram başına satış fiyatı 98 dolar  civarındadır. Hemen hemen aynı kalitede olan bu gömleklerin fiyatları arasındaki  bu çarpıcı fark, büyük oranda marka ve tasarımdan kaynaklanıyor.

Paket kapsamında artık 10’dan fazla tasarım personeli çalıştıran  firmaların tasarım merkezi kurabileceği bilgisini veren Işık, Bu tasarım  merkezleri, Ar-Ge merkezlerinin yararlandığı her türlü destek ve muafiyetten  yararlanabilecek.  Teknoloji geliştirme bölgelerinde yapılan tasarım  faaliyetlerini de destek kapsamına aldık. Ar-Ge ve tasarım yapan firmalara destek  sağladığımız gibi, Ar-Ge ve tasarım çalışmalarını sipariş yoluyla yaptıran  firmaların da vergi indiriminden yararlanmasını sağladık. dedi.

Patent Kanunu ile ilgili çalışmaların sürdürüldüğü bilgisini veren  Işık, şunları kaydetti:

Geçen hafta itibarıyla çok kapsamlı hazırlanmış ve çok güçlü bir  istişareyle hazırlanmış Patent, yani Sınai Mülkiyet Hakları Kanunu’nu meclise  sevk ettik. Bugün aldığım bilgiye göre, 26 Nisan’da Sanayi Ticaret Komisyonu’nda  görüşmeye başlayacağız. Arzumuz ve hedefimiz, mayıs ayı içinde Türkiye’nin modern  bir Sınai Mülkiyet Hakları Kanunu’na kavuşması. Bununla ilgili gerçekten çok  detaylı bir çalışma yaptık. Bütün paydaşlarla defalarca toplantı yaptık. Hiç  kimsenin ‘Bu kanun için benim görüşüm alınmadı’ dememesi için gereken her türlü  çalışmayı yaptık. Meclis’e çok güçlü bir patent kanunu gönderdik. Meclis’teki  yasama sürecinde inşallah daha da olgunlaşacak ve mayıs ayı içinde Türkiye’yi  geleceğe   taşıyacak bir patent kanununa kavuşmuş olacağız.

Işık, çok önemli düzenlemeler içeren Üretim Reform Paketi ile ilgili  de yoğun çalışmalar gerçekleştirdiklerini, paketin şu anda olgunlaşma sürecinde  olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

Sanayinin finansmana erişiminden Endüstri 4.0’a kadar organize sanayi  bölgelerindeki boş arazilerin değerlendirilmesinden ıslah organize sanayi  bölgelerine kadar pek çok düzenlemeyi hayata geçireceğiz. Artık ‘Benim sermayem  araziye, bina yapmaya yetmiyor’ diyenler için ‘Sanayi Gayrimenkul Yatırım  Modeli’ni getirmeyi hedefliyoruz. Sanayi 4.0’a Türkiye’yi önceden hazırlamak  istiyoruz. 4. Sanayi Devrimi’ni arkadan takip etmek değil, tamamen içinde, aktör  olmak istiyoruz. Bununla ilgili yasal düzenlemeyi de bu paketle hayata  geçiriyoruz.

Organize sanayi bölgelerine rant amaçlı yaklaşanların elini  yakacak düzenlemeler getiriyoruz diyen Işık, konuyu en geç mayıs sonuna kadar  TBMM’ye sevk etmeyi hedeflediklerini aktardı.

Işık, Ar-Ge ve inovasyon ile kamu-özel işbirliğini güçlendirme hedefi  doğrultusunda TÜBİTAK’ı yeniden yapılandıracaklarını vurgulayarak, TÜBİTAK, özel  sektörün yaptığı işlerden çekilecek. Özel sektörün yaptığı veya yapabileceği  Ar-Ge’ye TÜBİTAK’ı sokmayacağız. Gerekirse özel sektörden hizmet satın alacağız  ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK’ın Temel Ar-Ge, Nitelikli Ar-Ge ve Öncül Ar-Ge olmak  üzere 3 alana yoğunlaşacağını anlatan Işık, TÜBİTAK, proje yönetim kabiliyetini  geliştirecek, sistem entegrasyonuna çok daha fazla yoğunlaşacak. Bütün bunları  yaptığımızda inanıyorum ki Türkiye’deki yaratıcı insan kabiliyeti, bizim gelişmiş  dünyayla aramızı çok çok hızlı şekilde kapatmamızı sağlayacak.  değerlendirmesinde bulundu.

Hükümet olarak her zaman girişimcinin, sanayicinin yanında olduklarını  söyleyen Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

Anahtar teslim fabrika, hükümetimizin de seçim döneminde vadettiği  bir projeydi, inşallah yakında hayata geçiyor. Bu cumartesi günü Yatırım Ortamını  İyileştirme Toplantısı’nda bakan arkadaşlarla son tartışmayı yapıp nihai kararı  vereceğiz. Organize sanayi bölgelerinde fabrikaları biz yapacağız, sizlere  anahtarını teslim edeceğiz. Özellikle yüksek istihdam üreten sektörler inşallah  bu imkandan faydalanacak. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

Daha sonra Işık, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir  Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve UTİB  Başkanı İbrahim Burkay, UHKİB Başkanı Şenol Şankaya tarafından ödüller,  sahiplerine verildi.

 

 

Ev işlerinde çalışan 10 bin kişi sosyal güvenceye kavuştu

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Ulaknews.com