Ana Sayfa Güncel 19 Temmuz 2017 27 Görüntüleme

Mahkeme Başkanı’ndan FETÖ’cü generale tepki!

Sorular karşısında, bilmiyorum, öyle olduğunu düşünüyordum, siviller bunu anlamaz şeklinde cevaplar veren Yurtta Sulh Konseyi üyesi sanık eski Tuğgeneral Aygün’e, Mahkeme Başkanı Özbağ, Ya sen neyi biliyorsun o zaman? Siviller anlamaz, anlamaz, diyorsun da bizi saf mı sanıyorsun? sözleriyle tepki gösterdi.

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimi  sırasında Ankara’nın Polatlı ilçesindeki 58. Topçu Tugayı ile Topçu ve Füze Okul  Komutanlığında yaşanan olaylara ilişkin 330 sanığın yargılandığı davanın  duruşmasına, sözde Yurtta Sulh Konseyi üyesi sanık eski Tuğgeneral Murat Aygün’ün çapraz sorgusuyla devam edildi.  
 
Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davanın Sincan Ceza İnfaz  Kurumları Kampüsü’ndeki duruşmasında savunmasını tamamlayan Aygün, çapraz sorguda  mahkeme heyeti, duruşma savcısı ile sanık ve avukatların sorularını yanıtladı.
 
Yıllık izne çıkmasına rağmen darbeden 4 gün önce göreve başladığını  belirten Aygün, 15 Temmuz Cuma günü öğleden sonra gece eğitimi yapılması için  emir verdiğini, bu kapsamda görev yapacak askerleri kendisinin belirlediğini  ifade etti.
 
Mahkeme Başkanı Zikrullah Özbağ’ın, önceki gece eğitimlerinde  askerlerin karargah dışına çıkarıp çıkarılmadığına ilişkin sorusuna Aygün,  intikallerin yapıldığı ancak askerin dışarı çıkarılmadığı yanıtını verdi.
 
Özbağ tarafından, sözde görev listesinin farklı bölüklerde görev yapan  ve birbirini tanımayan askerlerden oluştuğunun hatırlatılması üzerine Aygün,  listeleri karışık bir şekilde hazırlamadığını iddia etti.
 
Mahkeme Başkanı Özbağ, Aygün’e, Kara Kuvvetleri Komutanlığında  askerlerin dışarı çıkması için emir geldiğini söylüyorsun. Kim olduğu belli  olmayan biri arıyor ve sen de takır takır dediklerini yapıyorsun, askeriyede  işler böyle mi işliyor? Kim aradı seni, rütbesi nedir? sorusunu yöneltti. Sanık Aygün de kendisini arayanın kim olduğunu bilmediğini öne sürdü.
 
Aygün’ün, terör saldırısına karşı kolluk kuvvetlerini desteklemek için  240 askeri Ankara’nın 12 bölgesine gönderdiğini söylemesi üzerine Özbağ,  Ankara’da başka kuvvet yok mu  da sizin birliği istiyorlar? Daha önce kolluk  kuvvetlerine destek maksadıyla bu şekilde bu kadar asker dışarı çıktı mı? diye  sordu. Muş ve Bingöl’de görev yaptığı sırada kolluk kuvvetine destek için  birliğindeki askerlerle çıktığını belirten Aygün, Başkan Özbağ’ın Ankara için  soruyorum, o kadar birlik var. TÜRKSAT’a ekip gönderiyorsun. Oranın dibinde Özel  Kuvvetler Komutanlığı bulunuyor. Neden onları değil de seni çağırıyorlar?  şeklindeki sorusuna, Ankara’da o kadar çok birlik olduğunu düşünmüyorum.  cevabını verdi.
 
Aygün, Sıkıyönetim nasıl ilan edilir? sorusuna karşılık da  sıkıyönetimin Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu tarafından  ilan edildiğini, kararın Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra uygulamaya  geçtiğini söyledi. Başkan Özbağ’ın, Peki o zaman neden o gece ilan edilen  sıkıyönetimi sorgulamadın? sorusuna, O zaman algılayamadım, Genelkurmay’a  saldırı olduğu söyleniyordu. karşılığını verdi.
 
Savaşta bu adamlar ne yapacak
 
Başkan Özbağ’ın TRT’de darbe bildirisi okunmasına rağmen neden  kışlanın dışına çıkan askeri birlikleri geri çağıramadığına ilişkin sorusu  üzerine de Aygün, karargah dışındaki askerlerle harekat merkezindeki telsizlerle  irtibat kurabileceklerini ancak terör nedeniyle askerlerin ilerlemesine engel  olmadığını belirterek, Telsiz araçların üzerinde, araçlar gittikleri yerde anten  açacak, sonra da telsizlerle iletişeme geçilecek. dedi.
 
Özbağ’ın, Sen 240 tane adamın sorumlususun, bu adamlar savaş olunca  ne yapacak, telsizin açılmasını mı bekleyecek? Birliğin dönmesi için neden direkt  emir vermedim? Bilgi vermen halinde döneceklerini söylüyorlar. ifadeleri üzerine  Aygün, 15 Temmuz’da yaşanan bütün eylemlerin sorumluluğunu üzerine aldığını  beyan etti.
 
Ben, yaptığın eylemi anlamaya çalışıyorum sen sanıksın elbette  soruları yönelteceğiz. Öyle sorumluluk benim deyip kaçmak yok. ifadesini  kullanan Başkan Özbağ, Personelin dışarı çıkıyor, tugayında kalmak, onları  kontrol etmek yerine neden başka bir karargah olan Füze Okuluna gidiyorsun? diye  sordu.
 
Aygün de Gidenleri çağırmak için neler yapabileceğimizi, merkez  komutanı ve diğerleriyle konuşmak için oraya gittim. cevabını verdi.
 
Sanık Aygün, selaları susturduğu iddia edilen sanık eski Yarbay  Abdülkerim Ceyhan’a neden müdahale etmediğinin sorulması üzerine de selaları  kesmek için kışladan ayrılan askerleri görmediğini, konuyla ilgili bilgisinin  bulunmadığını iddia etti. Bunun üzerine Özbağ, Ya sen neyi biliyorsun o zaman?  Siviller anlamaz, anlamaz diyorsun da bizi saf mı sanıyorsun? sözleriyle tepki  gösterdi.  Sanık Aygün de 6 saattir bildiklerimi anlatıyorum. dedi.
 
Daha sonra ne yaptığı sorulan Aygün, sabaha kadar televizyon  izlediğini, iddia edildiği gibi tutuklanacağı sırada intihar girişiminde  bulunmadığını öne sürdü.
 
Aygün, Ben nasıl intihar ederim ki inançlı bir insanım. Saat  03.00-04.00 gibi tutuklanacağımı söylediler. Ben de teslim olacağımı ilettim.  Kamera odasına geçtim, tek başımaydım. Devre arkadaşım hışımla yanıma gelince,  ben de silahımı çıkardım. Sonra tabancamı yerine koydum. Daha sonra Topçu Okul  komutanı aradı, o da yanlış anlamış herhalde, ‘Çocukların var, yapma falan’  dedi. ifadelerini kullandı.
 
 Avukatla tartışınca duruşma ertelendi
 
Mahkeme Başkanı daha sonra soru sormaları için avukatlara söz verdi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Muammer Cemaloğlu,  Aygün’e, Ankara’nın kritik yerlerine askerlerin gönderileceği yerlerin  gösterildiği haritada eşinin parmak izine rastlandığını belirterek, İddianamede  bu bilgi yer alıyor. İfadenizde haritayı darbe günü aldığınızı söylüyorsunuz  ancak eşinizin parmak izi olduğu tespit edilmiş. Siz bu haritayı önceden alıp  evde üzerinde mi çalıştınız? diye sordu.
 
Bunun üzerine sanık Aygün, Yazıklar olsun nasıl böyle sorarsınız.  deyince Cemaloğlu, İddianamede yer alan bir bilgiyi soruyorum, buna cevap  verin. dedi.
 
Aygün’ün, Terbiyesizlik yapma. şeklindeki sözlerine karşılık  Cemaloğlu da Terbiyesizliği siz yapıyorsunuz. dedi.
 
Araya giren Mahkeme Başkanı Özbağ, duruşmayı yarına erteledi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Ulaknews.com