Ana Sayfa Ekonomi 10 Nisan 2016 73 Görüntüleme

Maaşları elden ödemeye son

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, 5 ve üzerinde çalışanı olan işletmelerde maaşların artık banka aracılığıyla ödeneceğini söyledi. Soylu, şöyle konuştu:
“Bugüne kadar bir iş yerinde 10 kişiden fazla insan istihdam ediliyorsa ücretler banka marifetiyle ödeniyordu. Kayıtdışıyla ilgili şimdi yine bir adım atabilmek ve bu konuda bir adım daha öteye geçebilmek için bu sayıyı 5’e düşürüyoruz. İşletmelerde 5 ve üstünde çalışanlar, bundan sonra ücretlerini bankalardan alacak. Bu, Türkiye’de hem kayıtdışını kayıt içine alabilmek, hem de herkesin bir şekilde kayıt içinde olabilmesini sağlayacak önemli adımlardan biridir. İnşallah önümüzdeki birkaç gün içerisinde yayınlanacak ve yürürlüğe girecek.”
Çalışma hayatında ve sosyal güvenlik sisteminde çok önemli adımlar gerçekleştirdiklerini anlatan Soylu, “İlk 3 aylık eylem planı içinde olan 17 ayrı eylemden 16’sını bakanlık olarak tamamlamış durumdayız. Bunlardan tamamlayamadığımız kıdem tazminatıdır. Aslında o da tamamlanmak için değil, hem hazırlık yapmak, hem de istişarelerinin oluşması için bu 3 aylık döneme konulmuştu. Onda da ciddi hazırlıklar yapıyoruz” dedi.
Sosyal taraflarla görüşeceklerini ifade eden Soylu, şöyle dedi:

Kıdemde müzakere
“Milletimizle görüşeceğiz. Toplumun çeşitli kesimleriyle birarada olacağız ve bu konuyu da milletimizle paylaşacağız. Aldığımız bu sorumluluğu milletimizin destekleriyle yarına hep birlikte taşıyacağız.”

 

Kolektif İstanbul 10. yılında

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Bank Asya’ya bir darbe daha!

Bank Asya’ya bir darbe daha!

Tema Tasarım | Ulaknews.com