Ana Sayfa Yaşam 21 Nisan 2016 83 Görüntüleme

Keneden nasıl korunulur? Dikkat yaz sezonu geldi!

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı kene ısırması sonucu insanlara bulaşan bir hastalık türüdür. Özellikle bahar ve yaz aylarında artış gösteren bu hastalıktan korunmak için neler yapmalıyız? Keneden korunmanın yolları nelerdir? Keneden nasıl korunabiliriz?Kene tedavisinde ilaç kullanılıyor mu? Kene ısıran kişi ne yapmalı? İşte tüm sorularınızın cevabı haberimizde.. 

Ülkemizde 2002 yılından sonra artış gösteren kısaca KKKA olarak adlandırdığımız keneden bulaşan hastalık yaz aylarının korkulu rüyası haline geldi. Özellilkle bahar ve yaz aylarıyla birlikte artış gösteren hastalıktan korunmak için neler yapmalıyız? Alınacak önlemler neler? İşte cevapları..

Adını sıkça duyduğumuz hayati tehlike sebebi olan bu hastalık kene ısırması sonucu oluşur. Peki kene ısıran biri ne yapmalı? Keneden nasıl korunabiliriz?

İl Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Dr. Kasapoğlu, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin hayvanlardan insanlara keneler aracılığıyla taşınan bir virüsün oluşturduğu bir hastalık olduğunu dile getirdi. Dr. Kasapoğlu, “Hastalığı yapan virüs kenelerin konakladığı hayvanlara bulaşmasına rağmen hayvanlarda ve kenelerde hastalık belirtisi göstermemektedir. İnsanlarda ise virüs ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ilerleyen vakalarda vücudun değişik yerlerinde kanama gibi bulgularla seyreden Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığına sebep olmaktadır” dedi.

Haziran ve Temmuz aylarında artış gösteriyor

Hastalığın Türkiye’de ilk kez 2002 yılında görülen ve 2003 yılında tanımlanan hastalığın her yıl Mart-Kasım ayları arasında görüldüğünü ve Haziran-Temmuz aylarında pik yaptığını söyleyen Kasapoğlu, İçinde bulunduğumuz aylarda bağ bahçe işlerinin artması, hayvanların meralara çıkmaya başlaması ve aynı zamanda havaların ısınması nedeniyle vatandaşlarımızın kenelerle teması artmaktadır. Bu nedenle her sene bu mevsimlerde vatandaşlarımıza kenelerden korunma yöntemlerine dair hatırlatmalar yapılması önemlidir diye konuştu.

Orman kenarları, çalı çırpılı alanlara dikkat!

Halk arasında yavsı, sakırga, kerni olarak da bilinen kenelerin yaşamaları için Türkiye’nin coğrafi açıdan oldukça uygun bir yapıya sahip olduğunu belirten Kasapoğlu, “Keneler özellikle hayvancılığın yapıldığı; orman kenarı, parçalı arazi yapısına sahip çalı ve çırpılı alanlar ile otlakların bulunduğu yerlerde yoğun olarak bulunurlar. Bu tür yerlere gidildiğinde korunmak için mümkün olduğunca vücutta açık kısım kalmamasına özen gösterilmeli. Örneğin pantolon paçalarının çorap içine alınması, çizme giyilmesi, kenelerin daha kolay fark edilebilmesi amacıyla açık renkli elbiseler tercih edilmeli ve kenelerin vücuda girebileceği yerlerin kapatılması gerekmektedir dedi.

Kenenin tutunmalarının sıklıkla ağrısız olduğu için, genellikle kişilerin keneyi tutunduktan çok daha sonra hatta kene kan emerek şiştikten sonra fark ettiklerine dikkat çeken Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, “Özellikle vücutta diz arkası, koltuk altları, kulak arkası, ense, saç dipleri ve kasıklar kontrol edilmelidir. Eğer vücudumuza tutunmuş bir kene görürsek, keneyi vücudumuzdan ne kadar kısa sürede uzaklaştırırsak hastalık riski de o kadar azalır. O nedenle vücuda tutunan kene, hiç vakit kaybedilmeden çıplak el ile dokunmamak şartıyla, eldiven, naylon poşet veya bez parçası ile tutularak ya da ince uçlu bir pens ile ezilmeden çıkarılmalıdır. Çıkartılamıyorsa en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır diyerek sözlerine şöyle devam etti:

Kritik 10 durumda sağlık kuruluşuna başvurun

“Kene tutunmasından sonra 10 gün kendimizi halsizlik, iştahsızlık, ateş, vücut ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal gibi bulgular yönünden takip etmeliyiz ve bu şikayetlerden herhangi birisi oluşursa zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıyız. Hastalık hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hastalığın sık olarak görüldüğü bölgelerde bulunan hayvanlar sağlıklı görünse bile hastalığı bulaştırabilirler. Bu sebeple hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemelidir.

Geçtiğimiz yıl 29 kişi hayatını kaybetti

Öte yandan Sağlık Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayınlanan bilgilere göre 2015 yılında Türkiye genelinde 718 KKKA vakası görülürken hastalık nedeniyle 29 kişi hayatını kaybetti. 

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı kene ısırması sonucu insanlara bulaşan bir hastalık türüdür. Özellikle bahar ve yaz aylarında artış gösteren bu hastalıktan korunmak için neler yapmalıyız? Keneden korunmanın yolları nelerdir? Keneden nasıl korunabiliriz?Kene tedavisinde ilaç kullanılıyor mu? Kene ısıran kişi ne yapmalı? İşte tüm sorularınızın cevabı haberimizde.. Ülkemizde 2002 yılından sonra artış gösteren kısaca KKKA olarak adlandırdığımız keneden bulaşan hastalık yaz aylarının korkulu rüyası haline geldi. Özellilkle bahar ve yaz aylarıyla birlikte artış gösteren hastalıktan korunmak için neler yapmalıyız? Alınacak önlemler neler? Tüm detaylar haber7.com’da.. 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Ulaknews.com