Ana Sayfa Politika 10 Nisan 2016 75 Görüntüleme

İtirazla zaman kazanma taktiği

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin olağanüstü kurultay kararı vermesinin ardından MHP Başkanlık Divanı’nı olağanüstü toplayarak durum değerlendirmesi yaptı. 
Olağanüstü kurultayın toplanmayacağını bu konuda hukuki her yola başvurulacağını belirten Bahçeli, “Hukuki mücadelemiz sonuna kadar sürecek. Sizler normal parti faaliyetlerine devam ediniz” dedi. Bahçeli, hukuk mücadelesinde Anayasa Mahkemesi ve gerekirse AİHM’ye kadar gidilebileceğini işaret etti. Belli odakların MHP’yi ele geçirmeye çalıştığını ve genel başkan adaylarını da bu amaçla piyon olarak kullandıklarını savunan Bahçeli, partinin belli mahfillere teslim olmayacağını, bu oyunlara geçit vermeyeceklerini ifade etti.
Bahçeli, dün hukukçu kurmaylarıyla da dar kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmelerin ana eksenini yerel mahkemenin verdiği olağanüstü kurultayı toplama kararının Yargıtay’a yapacakları başvuru sonuçlanmadan Çağrı Heyeti tarafından hayata geçirilip geçirilemeyeceği konusu oluşturdu. MHP’li hukukçular, Yargıtay süreci tamamlanmadan, Ankara 12 Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kararın icra kabiliyetinin bulunmadığını öne sürdü.
B, C, D planlarını hazır tutan MHP yönetimi, sürecin her aşamasında itiraz ederek olağan kongre sürecine kadar zaman kazanmayı planlıyor. MHP yönetimi, öte yandan disiplin süreçlerine hız vererek bir an evvel sonuçlandırmayı kararlaştırdı.

Yargı darbesi
MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Milliyet’e yaptığı açıklamada, “Umudumuz yerel mahkemenin kararının Yargıtay’dan dönmesi. Kongrenin düzenlenmesi, tertiplenmesi genel merkezin iradesindedir” dedi. 
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın ise, “Yasalar açık yargı kararı kesinleşmedikçe hüküm infaz olmaz. Bu gerçeklik orta yerde dururken insanların kalkıp kendi başlarını kongre tertibi komediden ibarettir. MHP’ye bir yargı darbesinden ibaret bir sonuç bu. Böyle bir kararın verilmiş olması yargı adına sıkıntılı durum. Bunu düzeltecek olanlar da Ankara’daki hâkimlerdir. Bu kararı veren hâkim, MHP’yi sıradan dernek gibi görmüş. Kendini MHP’nin tüzüğü yerine koymuş, MYK’sı, genel başkanı yerine koyarak karar vermiş. Bu karar, mutlak üst mahkemeden döner. Türk yargısı böyle hatadan döner. Bu anlamda yargıya güveniyoruz” diye konuştu.

 

‘HDP itibar ve güven kaybetmedi’

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Ulaknews.com