Ana Sayfa Dünya 18 Nisan 2016 77 Görüntüleme

İran’dan Rusya destekli gövde gösterisi

Başkent Tahran’ın güneyindeki Beheşti Zehra tören alanında düzenlenen,  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin de katıldığı Ordu Günü geçit töreninde Rus  yapımı S-300 füze sistemlerine ait bazı parçaların sergilenmesi dikkati çekti.

Geçen hafta Pazartesi günü İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin  Cabiri Ensari, yaptığı yazılı açıklamada, bazı haber ajanslarında yer alan,  S-300 füze savunma sistemlerine ait ilk partinin İran’a geldiği iddialarını  yalanlamıştı.

Rusya ve İran, 2007 yılında S-300 hava savunma sistemi satışı  konusunda anlaşmış, ABD ve İsrail imzalanan anlaşmaya sert tepki göstermişti.  Rusya, 2010’da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin İran’a yönelik silah  ambargosu kararı almasının ardından S-300 anlaşmasını tek taraflı askıya aldığını  açıklamıştı. İran, Rusya’nın kararını uluslararası tahkim mahkemesine taşıyarak 4  milyar dolarlık dava açmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Nisan 2015’te imzaladığı  kararnameyle, S-300 uzun menzilli hava savunma sistemlerinin İran’a teslimatına  yönelik yasağın kaldırıldığı bildirilmişti. Tahran yönetimi de S-300’lerin teslim  edilmesi halinde tahkimdeki davayı geri çekeceğini açıklamıştı. Ardında İran ile  Rusya arasında S-300’lerin Tahran’a teslim edilmesi için yeni bir anlaşma  imzalandığı duyurulmuştu.

Uçaklara ve balistik füzelere karşı etkili olan uzun menzilli S-300  hava savunma füzeleri, eski Rus teknolojisi ile üretilmesine rağmen halen  dünyanın etkili hava savunma sistemlerinden biri olarak nitelendiriliyor.

  

 

Alman halkı Merkel’e karşı

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Ulaknews.com