Ana Sayfa Politika 20 Nisan 2016 81 Görüntüleme

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa’da en fazla marka başvurusu yapan ülkeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türk Patent  Enstitüsünce JW Marriott Otel’de  düzenlenen 5. Türk Patent Ödülleri Töreni’nde konuştu. Türkiye’nin sınai mülkiyet alanında son 13 yılda büyük mesafe  katettiğine dikkati çeken Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:  Geride bıraktığımız 2015 yılında Türkiye, 5 bin 500’ü aşkın  başvuruyla yerli patent başvuru sayısını bir önceki yıla göre yüzde 13 oranında  arttırdı. 2016 yılının ocak, şubat ve mart aylarında yerli patent başvuru sayımız  bu defa yüzde 23 oranında artış gösterdi. Uluslararası verilere baktığımızda 2014  yılında ülke olarak 853 uluslararası patent başvurusu yaptık. 2015 yılında ise bu  sayı yüzde 18 artışla bin barajını aştı. Diğer ülkelerin yüzde 1, 2 oranındaki  artışları, hatta küçük azalmaları bile yeterli gördüğü bir ortamda, Türkiye  olarak elde ettiğimiz bu başarı bizi umutlandırıyor, ama asla tatmin etmiyor.  Zira biz ülke olarak pek çok alanda olduğu gibi sınai mülkiyet alanında küresel  yarışa geç başladık. Bu yarışı rekabet halinde olduğumuz ülkelere göre pek çok  dezavantajla sürdürüyoruz ama başaracağız. Hamdolsun son 13 yılda iyi bir atakla  pek çok ülkeyi geride bıraktık. Bu dönemde patent başvuru sayımızın 13 katına,  patent tescil sayımızın 23 katına çıkması, aldığımız mesafenin büyüklüğünü  gösteriyor. 2015 yılında 40 bini aşkın tasarım başvurusuyla Türkiye en fazla  tasarım başvurusu yapılan ülkeler sıralamasında Avrupa’da ikinci, dünyada ise  dördüncü sırada yer alıyor.

AVRUPA’NIN EN FAZLA MARKA BAŞVURUSUNUN YAPILIDIĞI ÜLKE TÜRKİYE 

Erdoğan 2011’den bu yana Avrupa’da en fazla marka başvurusunun  yapıldığı ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.Geçen yıl 110 bin marka başvurusuyla aynı başarının devam ettiğini  anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu veriler Türk insanının kendi markasını oluşturma arzusunu ve  girişimci ruhunu açık bir şekilde ortaya koyuyor. Bu azmin önünde hiçbir gücün  durması mümkün değildir. Yeter ki önünü açalım ve desteklerimizi verelim. Sadece  sınai mülkiyet verilerine bakarak dahi kabını sığmayan bir Türkiye’yi  görebilirsiniz. Büyüyen, gelişen ve sağlam adımlarla ilerleyen Türkiye gerçeğini  artık tüm dünya görüyor. Açıkçası özellikle son 3 yıldır yaşadığımız sorunların  bu durumdan bağımsız olmadığını düşünüyorum. Bunun altını özellikle çiziyorum,  eğer ülkemizin üzerinde bazı oyunlar oynanıyorsa bilesiniz ki bu oyunların  arkasında işte bu sıçrama var. Her kim ki Gezi olaylarının, 17-25 Aralık darbe  girişiminin, son terör eylemlerinin hatta bölgemizdeki gelişmelerin bu durumla  hiçbir ilişkisi olmadığını söylerse onun idrakinden şüphe ederim. Ama şu gerçeğin  de görülmesi lazım, Türkiye artık eski Türkiye değil. Ayağına her çelme  takıldığında yere kapaklanan, küçük manipülasyonlarla krizlere sokulan, istikrarı  pamuk ipliğine bağlı Türkiye artık yok. Yeni Türkiye yolunda kararlılıkla  yürüyoruz. Allah’ın izniyle 2023 hedeflerimize mutlaka ama mutlaka ulaşacağız.  Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu mücadelede kendilerine destek veren  herkesin, milletin gönlünde hak ettiği yeri alacağını belirtti.Türkiye’nin bugün geldiği yer itibarıyla küçük başarılarla  yetinmesinin söz konusu olamayacağını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:   Bizim hedeflerimiz çok büyük. Türkiye’yi dünyanın en büyük 10  ekonomisinden biri haline getirmeden, o günleri görmeden kendimizi gerçek  başarıya ulaşmış saymayacağız. Ülkemizin ihracatını 500 milyar dolara  ulaştırmadan bize rahat yok. Kendi uçağını, otomobilini, savunma sanayi  ürünlerini, yüksek teknolojiye dayalı bir üretimi ortaya koymayan, kendi  yazılımlarının sahibi olmayan bir Türkiye, yeni Türkiye olamaz. Sınai mülkiyet meselesinin de yeni Türkiye hedefiyle yakından ilişkili  bir konu olduğunun altını çizen Erdoğan, bu konuda herkese çok büyük görevler,  çok büyük sorumluluklar düştüğünü kaydetti.  

FİRMA VE KURUMLARA SESLENDİ

Ödül alan firma ve kurumlar başta olmak üzere bu alanda çalışanlara  seslenen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:İlk çeyrek itibarıyla çok olumlu sinyaller aldığımız 2016 yılında  sınai mülkiyet hakları konusunda çok daha büyük bir sıçramayı hep birlikte  gerçekleştirelim. Sizlerin de çok iyi bir şekilde müşahede edeceği üzere ihtiyaç  duyduğunuz tüm destek mekanizmaları birer birer uygulamaya geçiriliyor. Yapısal  reformlar hayata geçiriliyor, geçirilmeye de devam edecek. Sınai mülkiyet  sistemini bugünün değil, yarının Türkiye’sine ve geleceğin rekabet ortamına göre  hazırlıyoruz.  Türk Patent Enstitüsü 2000’li yılların başında kendisine gelen patent  başvurularını araştırıp, inceleyemediği için yabancı ülkelerin patent kurumlarına  göndermek zorunda kalıyordu. Bakın, şimdi nereden nereye geliyoruz. Bugün aynı  kurumumuz uluslararası patent araştırma ve inceleme otoritesi olarak kabul edilme  seviyesine geldi. Nitekim Birleşmiş Milletlere bağlı Dünya Fikri Mülkiyet  Teşkilatına yapılan uluslararası otorite başvurusuna ilişkin süreç olumlu bir  şekilde işliyor. İnşallah bu yılın sonunda Türk Patent Enstitüsü, uluslararası  düzeyde hizmet veren bir kurum haline gelmiş olacak. Sadece Türk Patent  Enstitüsünün 14 yıllık serencamına bakarak, Türkiye’nin nereden nereye geldiğini  görebiliriz.

   Kurumsal düzeyde sağlanan ilerlemenin sınai mülkiyet hakları konusunda  bölgenin yeni açılımlar ortaya koyma imkanını da beraberinde getirdiğini belirten  Erdoğan, Özellikle güçlü tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğumuz ülkelerin  sınai mülkiyet alanındaki ihtiyaçlarını tespit ederek, onlara gereken katkıyı ve  desteği de sağlamamız gerekiyor. Bu doğrultuda yapılacak çalışmaları özellikle  destekleyeceğimi ifade etmek istiyorum diye konuştu.

  7 BÖLGE 7 COĞRAFİ İŞARETLE TANITILIYOR

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenin sınai mülkiyet sistemi açısından kritik  önem arz eden konularından birinin de özellikle hukuki altyapı olduğunu, bu  konuda önemli bir adım olan Sınai Mülkiyet Kanunu Tasarısı’nın geçtiğimiz  günlerde TBMM’ye sevk edilmesinden büyük bir memnuniyet duyduğunu vurguladı.  Erdoğan, ilgili tüm kesimlerin katkısıyla hazırlanan bu tasarının kısa sürede  yasalaşacağına inandığını söyledi.Yeni kanunun sınai mülkiyet başvurularında kaydedilen artışların  değere dönüşmesine katkı sağlayacak önemli düzenlemeleri de beraberinde  getireceğine işaret eden Erdoğan, Borsa İstanbul bünyesinde yürütülen patent  borsası çalışmalarının da en kısa sürede tamamlanarak uygulamaya geçmesini  bekliyorum. Sınai Mülkiyet Kanunu’nda özel yer verilen coğrafi işaretler, bize,  ecdadımızın emaneti olan ülkemizin tarihine, kültürüne ve coğrafyasına dair  ürünlere daha iyi sahip çıkmamızı sağlayacaktır. Nitekim bugüne kadar  yürütülmekte olan çalışmalar sayesinde pek çok ilimiz, ilçemiz ve yöremiz artık  daha fazla tanınıyor, daha fazla ziyaret ediliyor. Bu çerçevede özellikle ildeki  valilerimize, belediye başkanlarımıza, ticaret ve sanayi odalarımıza, sivil  toplum kuruluşlarımıza büyük sorumluluk düşüyor dedi. Erdoğan, coğrafi işaret ve markalaşma konusundaki başarıları  dolayısıyla Aydın ve Antalya’ya ödüllerini takdim edeceklerini belirterek,  salonun dışındaki sergi alanını gezdiğini, onların başarılarını ve ürünlerini  gördüğünü aktardı.Ülkenin 7 bölgesinden 7 coğrafi işaretin tanıtımının yapıldığını  aktaran Erdoğan, coğrafi işaret farkındalığına katkı sağlayan bir firmaya da ödül  vereceklerini, bunların hepsinin önemli ve sevindirici gelişmeler olduğunu ifade  etti.

 Önümüzdeki dönemde bir yandan halen 189 olan tescilli coğrafi işaret  sayısının arttırılması diğer yandan da tüm coğrafi işaretlerin dünya çapında  tanınmasını sağlayacak çalışmaların yürütülmesi gerektiğine dikkati çeken  Erdoğan, Türkiye’nin sahip olduğu değerleri hem içeride hem dışarıda daha güçlü  şekilde korumanın zamanı gelmiştir. Geçmişte yiyecekten motiflere kadar bizim  sahip çıkmadığımız pek çok değerimizin başkaları tarafından uluslararası  patentler yoluyla nasıl sahiplenildiğini çok iyi hatırlıyoruz. Artık bu ayıpları  ortadan kaldırmak mecburiyetindeyiz. Artık şehirlerimiz ve firmalarımız kendi  değerlerine, ülkemiz de bunların tamamına sahip çıkarak Türkiye markasını her  alanda tescilli hale getirmelidir. diye konuştu.  Erdoğan, ödüle layık görülen ve Türkiye’nin gücüne güç katan  firmaları, kurumları ve temsilcilerini tebrik etti.

 

 

 

 

 

CHP’den dokunulmazlıkların ertelenmesiyle ilgili açıklama

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Ulaknews.com