Ana Sayfa Güncel 29 Nisan 2016 64 Görüntüleme

Bu da mı tesadüf!

ABD’de tutuklanan ve önceki gün New York’ta yargılanmasına başlanan İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab, hakim karşısına çıktı. Zarrab’ın suçlamaları reddettiği duruşmanın başındaki ABD New York Güney Bölge Mahkemesi Yargıcı Richard Berman’ın 2014 yılında BM sponsorluğunda düzenlenen “Adalet ve Hukukun Üstünlüğü Uluslararası Sempozyumu’ için İstanbul’a geldiği ortaya çıktı. 

Paralelin savunucusu

Burada paralel yapının yayın organı Cihan Haber Ajansı’na röportaj veren Yargıç Berman, “17 Aralık hakkında ne düşünüyorsunuz” sorusuna “Yargının bağımsızlığına meydan okunduğu için Türkiye’de hukukun üstünlüğü saldırı altındadır. 17 Aralık soruşturmasına müdahale edildi. Oyun oynanırken oyunun kuralları değiştirildi” şeklinde konuşarak paralel yapının hükümeti devirme girişimini savunmuş. 

‘İstanbul’ vurgusuyla ‘adil olacağım’ dedi

Yargıç Berman duruşmada Zarrab’ın avukatına sanki gerçeğin ortaya çıkıp adil olup olmayacağı tartışılacağından korkarcasına şunları söyledi: Kariyerimin ve İstanbul’daki organizasyon gibi uluslararası tecrübemin, bu davaya adil bir şekilde yaklaşmam için yeterli olduğuna inanıyorum!

Haraç vermek zorundaydık 

Paralel devlet yapılanması iddialarına ilişkin Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada söz verilen işadamı Nusret Argun’un sözleri himmetin korkutucu boyutlarını gözler önüne serdi: Herkes kazandığından haraç vermek zorundaydı, yoksa yaşama şansı yoktu. İşler büyüyünce bağış istediler. ‘Hayır’ deyince üzerime geldiler.

‘AB kaygısında haklı’

Röportajda ‘Türk hukuk uzmanı’ gibi konuşan Berman demecinde AB yetkililerinin Türkiye’deki gelişmelerden duydukları kaygının yerinde olduğunu da söyleyerek  şöyle konuştu: HSYK’da yapılan değişiklikle Adalet Bakanı’na fazla güç verilmesi yanlıştır. 

Türkiye’yi karaladı

ABD’de yürütme ve yargının gücü birbirinden tamamen ayrılmıştır. Adalet Bakanı’nın yargıçlar üzerinde denetleyici bir güç olarak bulunması doğru değildir.
O dönem Twitter’a getirilen kısıtlamaya ilişkin olarak da Berman,“Bir ülkenin ulusal güvenliğiyle, ifade hürriyeti arasında her zaman gerilim vardır” dedi.

O kumpası hatırlattı

Berman’ın “AYM’nin Twitter’a konulan yasaklamayı bozması kararı son derece doğrudur” diyerek her fırsatta Türkiye’yi karaladığı ve hükümetini kötülediğini ortaya çıktı. Bu durum paralel yapının bir dönem Silivri’deki kumpas davalarını hatırlattı. Silivri’deki kumpas davalarında hem savcı hem de hakim paralel olunca hüküm de baştan belli olmuştu…

En Çok Okunanlar

AÖL sınav sonuçları açıklandı mı?

Eşkiya Dünyaya Hükümdar olmaz yeni fragmanı yayında mı?

29 Nisan Cuma tatil mi?

TEOG sınavı cevap anahtarları

Taşeron İşçi’ye büyük müjde!

TEOG sınav soruları nasıldı?

PYBS başvuru kılavuzu için bugün son gün

Şırnak’taki operasyonlarda 1 asker şehit oldu

Gazete Reklam Dijital Reklam Türk Medya A.Ş. Künye İş Başvurusu İlanlar Haberler ESMEDYA Aksam Gazetesi Güneş Gazetesi Star Gazetesi Yirmidört TV TV 360 TV 4 Alem FM Lig Radyo Alem Dergisi Platin Dergisi ESMEDYA Dijital Star Matbaacılık

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Ulaknews.com