Ana Sayfa Dünya 13 Nisan 2016 60 Görüntüleme

Akıncı: Kafalardaki duvarları yıkmalıyız

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile Federal Meclisi Bundestag’da görüştü, barış mesajları verdi. İlk kez bir Kıbrıslı Türk lider, Almanya Dışişleri Bakanı’nın resmi davet yazısı ile Berlin’de temaslar yaptı. Akıncı ve Steinmeier, Federal Meclis Bundestag’ta ‘Bremen’ salonunda çalışma yemeğinde bir araya geldi. Yaklaşık bir saat kırk beş dakika süren yemekten sonra açıklama yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Avrupa Birliği’nin en önemli ülkelerinden biri olan Almanya’nın Kıbrıs sorununa üst düzeyde ilgi göstermesi önemli” diye konuştu.
 
Almanya için öncelikli
Akıncı, Kıbrıs’taki duvarların yıkılması gerektiğini söyledi ve “Önemli olan fiziki duvarlar değil, kafalardaki duvarları yıkmak” dedi. Milliyet’e konuşan üst düzey bir diplomat da, “Kıbrıs konusu Almanya’nın dış politikada en öncelikli konuları arasına girdi” dedi. ‘Kıbrıslı Türklerin kurulacak yeni federal devlette ortak olacağına’ dikkat çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, “Kıbrıslı Türklerle ilişkilerin devam etmesi gerektiğine” işaret etti. Rum Kesimi’nde Mayıs ayında yapılacak seçimler nedeniyle müzakerelerde bir yavaşlama olduğuna vurgu yapan Akıncı, “Mayıs ayından sonra çok hızlı bir sürece girmemiz gerekir. Biz bu konuda kararlıyız. 2016 yılının barış yılı olmasını istiyoruz” dedi. Steinmeier ile görüşmesinde, Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesine yönelik hatırlatmaların yapılıp yapılmadığı ile ilgili bir soruya Akıncı, “Kıbrıs sorununun kendine özgü koşulları olduğunu” belirtti ve “Alman örneği veya başka örnek ülke üzerinde çalışmıyoruz. Biz Kıbrıs örneği üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Almanya’da üst düzey ağırlama
AB Bakanı Volkan Bozkır’ın, Ada’daki ‘duvarların’ yıkılması yönündeki sözünün hatırlatılması üzerine Akıncı, “Kıbrıslı Türkler, duvarların yıkılması için 2004 yılında evet oyu kullandı. Duvarın halen yerinde durmasının nedeni Kıbrıslı Türkler değildir. Bizler kapıları açarak duvarda delikler açtık. Temennimiz duvarları tamamen kaldırmaktır. Bu tek taraflı bir uğraşla olmaz. İki taraf da bu konuda üzerine düşeni yapacak ve referandumda iki evet çıkaracaktır” dedi. Akıncı’ya, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin, KKTC Berlin Temsilcisi Kemal Gökeri, Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ ve Dış ilişkiler Koordinatörü Deniz Birinci eşlik etti. Kıbrıslı Rumlar, görüşmenin alt seviyede yapılması konusunda çaba harcamasına rağmen, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya Berlin ziyaretinde üst düzey ağırlama yapıldı.

 

Erdoğan’a hakeret eden komedyene şok!..

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Ulaknews.com